Romantická zahrada v Boskovicích

projekt 2012–2014 I realizace 2014

Výsledná podoba této zahrady vznikala postupně ve velmi úzké spolupráci s majitelem. Vycházeli jsme z krásně zarostlé staré zahrady se vzrostlými stromy. Prostor se postupně otevíral, nabízel nové podněty a nakonec se vykrystalizoval do podoby velmi příjemné zahrady.

Základní koncept vlnící se linie byl jasný od začátku. Postupně se přidávaly menší i větší změny ruku v ruce s detailnějším promyšlením celého prostoru. Nejvýraznějším zásahem je úprava terénu, při kterém vznikla krásná kamenná zídka.

V blízkosti domu je výrazný motiv romantických růží, který je patrný i v kovářské práci plotu. Na jídelnu v domě navazuje přes dvůr zahradní altán. Prostor v blízkosti altánu je řešen reprezentativně: záhony olemované stálezeleným zimostrázovým plůtkem, ve stinném koutě rhododendrony a tři výrazné solitery červenokvětého hlohu, krásné magnólie a červenolistého sloupovitého buku. Vše laděno do červeno růžových tónů.

Přední a zadní část zahrady propojuje kamenná cestička, která lemuje celou travnatou plochu a zároveň slouží jako oddělení velkých trvalkových záhonů od trávníku. Okolo zahrady je stříhaný živý plot, kde se střídají zelené habry a červené tavoly. Zadní roh rozehrává různorodá volně rostoucí skupina keřů. V trvalkových záhonech se střídají úseky pestrého záhonu, elegantního záhonu s dominujícími travinami a barevného vřesoviště. Dřeviny, trvalky i cibuloviny jsou vybrány a poskládány tak, aby co nejvíce vynikla jejich kontrastní krása.