Realizace štěrkového záhonu v Kuřimi 2014

návrh a realizace podzim 2014

První záhon tohoto typu jsme v Kuřimi zrealizovali na podzim 2013. Šlo o experimentální záhon s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní údržbou. Reakce místních obyvatel jsou velmi pozitivní, záhon se osvědčil i co se týká nákladů na údržbu. Proto jsme letos navrhli další dvě nové směsi vhodné pro toto stanoviště. Realizace proběhla na podzim 2014.

Tento typ záhonů se začal používat v Německu, Švýcarsku a Holandsku. Přibližně před deseti lety se vysadily první experimentální záhony i v České republice a dnes v Praze můžeme spatřit již několik velmi zdařilých realizací. Nespornou výhodou jsou nízké náklady na údržbu (nižší než například údržba travnatých ploch) a zvýšení tolik žádané biodiverzity ve městech.

Jedná se o velmi pestrý suchomilný záhon ve štěrku, který je nenáročný na údržbu a velkou měrou si žije svým vlastním životem. Záhon je velmi proměnlivý během celé sezóny: na jaře vykvete záplava jarních cibulovin, poté převezmou hlavní funkci kontrastní listy trvalek, které během léta až do pozdního podzimu pokvetou mnoha barvami. V zimě pak vytvoří zajímavé struktury odkvetlá květenství a okrasné trávy, které se ostříhají až na jaře. Jedná se o velmi volné, vzdušné záhony, někdy připomínající luční porosty.